Just Entertainment

Latest entertainment news and gossip from the world of bollywood, Hollywood and regional film industries. Get the latest celebrity news on celebrity scandals

Tuesday, 27 February 2018

2018 Oscar nominations: Here is the complete list

2018 Oscar nominations: Here is the complete list

The much-awaited 90th Academy Award nominations for 2018 are finally here! Amidst conflict and a chaotic climate in Hollywood (hint: Harvey Weinstein and the subsequent can of worms), this year's Oscars will be watched by many for what it will stand for.

The Golden Globes, which heralds the Oscars, was a testament to women power. Will the Academy Awards and the films it honours send out a similar message?  Will the Academy follow the precedent set by the Golden Globes?



The nominations were announced by Priyanka Chopra, Rosario Dawson, Rebel Willson, Michelle Yeoh and Michelle Rodriguez.

Here are the nominations for the Oscars in 21 categories this year:

Best Picture:

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actress:

Sally Hawkins for The Shape of Water

Frances McDormand for Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie for I, Tonya

Saoirse Ronnan for Lady Bird


Meryl Streep for The Post

Best Actor:

Timothee Chalamet for Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis for Phantom Thread

Daniel Kaluuya for Get Out

Gary Oldman for  Darkest Hour

Denzel Washington for Roman J. Israel, Esq.

Best Supporting Actor
Willem Dafoe for The Florida Project

Woody Harrelson for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins for The Shape of Water

Christopher Plummer for All the Money in the World

Sam Rockwell for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress:

Mary J. Blige in Mudbound

Allison Janney in I,Tonya

Lesley Manville in Phantom Thread

Laurie Metcalf in Lady Bird

Octavia Spencer in The Shape of Water

Best Director:

Greta Gerwig for Lady Bird

Christopher Nolan for Dunkirk

Paul Thomas Anderson for Phantom Thread

Jordan Peele for Get Out

Guillermo del Toro for The Shape of Water

Best Original Screenplay:

The Big Sick written by Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani

Get Out written by Jordan Peel

Lady Bird written by Greta Gerwig

The Shape of Water written by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor  (Story by Guillermo del Toro)

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri written by Martin McDonagh

Best Adapted Screenplay:

Call Me By Your Name , Screenplay by James Ivory

The Disaster Artist, Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber

Logan, Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green (Story by James Mangold)

Molly's Game, Written for the screen by Aaron Sorkin

Mudbound, Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

Best Film Editing:

Baby Driver

Shape of Water

I, Tonya

Dunkirk

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Production Design:

Beauty and the Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape of Water

Best Costume Design:

Beauty and the Beast

Darkest Hour

Phantom Thread

The Shape of Water

Victoria and Abdul

Best Makeup & Hairstyling:

Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder

Best Cinematography:

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

Mudbound

The Shape of Water

Best Visual Effects:

Blade Runner 2049

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Star Wars: The Last Jedi

War for the Planet of the Apes

Kong: Skull Island

Best Documentary Short:

Edith + Eddie

Heaven is a Traffic Jam on the 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop


Best Documentary Feature:

Abacus: Small Enough To Jail

Faces Places

Icarus

Last Men In Aleppo

Strong Island

Best Original Song:

Mighty River from Mudbound

Mystery of Love from Call Me By Your Name

Remember Me from Coco

Stand Up for Something from Marshall

This is Me from The Greatest Showman

Best Original Score:

Dunkirk

Phantom Thread

The Shape of Water

Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Star Wars: The Last Jedi

Best Animated Feature:

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent

Best Sound Editing:

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Mixing:

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape of Water

Star Wars: The Last Jedi

Best Foreign Language Film:

A Fantastic Woman (Chile)

The Insult  (Lebanon)

Loveless (Russia)

On Body and Soul (Hungary)

The Square (Sweden)

Best Animated Short Film

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

Best Live Action Short Film:

DeKalb Elementary

The Eleven O'Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Wotu Wote

No comments:

Post a comment